Türkiye’deki insan hakları ihlalleri Yunanistan devlet kanalında

Türkiye’deki insan hakları ihlalleri Yunanistan devlet kanalında

Yunan Devlet Televizyonu ERT 1’de, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ile basın özgürlüğünü bitiren süreç konuşuldu. Ülkenin saygın gazetecilerinden Kostas Arvanitis’n hazırlayıp sunduğu ‘Alli Diastasi’programına konuk olan gazeteci ve belgeselci Thomas Sideris, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ile basın ve fikir özgürlüğü önündeki engelleri anlattı. Programda, Türkiye’de son 2 yılda yaşananları anlatan 100 dakikalık ödüllü ‘İlmik-Η Θηλιά – TheNoose’ belgeselinden görüntüler izleyiciyle paylaşıldı.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan insan hakları ihlalleri, fikir ve düşünce özgürlüğünü önündeki engeller ile Türkiye’nin agresif dış politika hamleleri Yunanistan’da çok yakından takip ediliyor. Türkiye, birçok farklı basın kuruluşunda yönetici olarak çalışan ünlü gazeteci Kostas Arvanitis’in programında masaya yatırıldı.

Yunan devlet televizyonu ERT1’de kısa bir süre önce başlayan “Alli Diastasi” programını hazırlayıp sunan Arvanitis, Türkiye üzerine çalışmalarıyla adından söz ettiren gazeteci Thomas Sideris ile İlmik belgeseli bağlamında Türkiye’deki gelişmeleri konuştu.

‘TÜRKİYE’DE ÇOK ACI VE ZOR HİKAYELER VAR’

İlmik belgeseli’nden görüntülerle başlayan programda, “İlmik komşu (Türkiye) ülkede de var. AB’de de var. Diğer ülkelerde de var. Bazılarında derli toplu bazılarında ise farklı.” İfadelerini kullanan Arvaniti, “Belgeselden yayınladığımız bazı bölümlerdeki insanların bir kısmı şu anda yoklar.Olanların da ise çok acı ve zor hikayeleri var.” yorumunda bulundu.

Konuk gazeteci Thomas Sideris ise “Acı bir hikâye. Bu gördüklerimizin bir kısmı şimdi hayatta değiller. Belgesele konuşanların önemli bir kısmı da şimdi yüksek güvenlikli hapishanelerde tutuluyorlar.” dedi. Türkiye’de 2016’da başlayan çekimlerde İlmik’e görüntü yönetmeni olarak katkı sunan arkadaşının hikâyesini paylaşan Sideris, şunları söyledi: “Örneğin belgeselin görüntü yönetmeni O. G., 1 yıldır Kırklareli Cezaevi’nde. Belgeselin ilk fasıl çekimlerininardından Türk hükümeti önce pasaportunu iptal etti. Ardından 2 ay kadar polis karakolunda gözaltında tutuldu. Ardından da şimdiye kadar tutuklu olarak cezaevinde bulunuyor.”

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı, Erkan Akkuş, Zeynel Lüle, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş, Mehmet Ali Şengül, Ekrem Dumanlı, Celil Sağır, Abdullah Bozkurt, Cevheri Güven, Tarık Toros, Arzu Yıldız gibi onlarca gazetecinin görüş belirttiği 100 dakikalık İlmik belgeselinin çekimlerine ilişkin bir soru üzerine Sideris, İlmik’inçekimlerine 15 Temmuz darbesinden 3 hafta önce İstanbul ve Ankara’da başladığını anlattı. Sideris, 15 Temmuz sonrası iseYunanistan, İsveç, İngiltere, Almanya ve Belçika’nın aralarında olduğu 6 farklı ülkede çekimlere devam ettiğini ifade etti.

‘İFTAR YAPTIĞIMIZ GAZETECİLERİN HAYATI PARÇALANDI’

Kostas Arvanitis’in “Çekimler 2016’da başladı 2017’de devam etti. Şimdi 2018’deyiz. Neler değişti?” sorusuna Sideris, şöyle cevap verdi: “Kosta, insanların bütünüyle hayatları değişti. Yıllar önce İstanbul’da yine bir Ramazan ayında gazetecilerle birlikte iftar yapmıştık. Şimdi bu gazeteci arkadaşları düşünüyorum. Hayatları parçalandı. O dönemle şimdi aynı değil. Bazıları ülkeyi terk etmeyi başarabildi. Bazıları cezaevinde tutuluyor. Bir bölümünün izi kayboldu. Nerede olduklarını kimse bilmiyor.”

“Bu kovuşturulan insanlar ‘Erdoğan’ın büyük düşmanı’ olmakla suçlanıyorlar. Ana iddia bu değil mi?” sorusuna ise Sideris, “Ana suçlama terör örgütü kurmak ve üye olmak. Ya Hizmet Hareketi üyesi olmakla yada Kürt’lere yardım etmekle suçlanıyorlar. Yani Gülenistler, Kürtler ve Solcular hedefe konuluyor. Erdoğan, tüm rakiplerini bir çuvala koyup terör örgütü kurma ve üyesi olmakla suçluyor.” dedi.

‘BATI NEDEN YETERİ KADAR SES ÇIKARMIYOR?’

“Özellikle Batı’da Türkiye’deki bu meselelere ilişkin sesler duyuyoruz ama diğer ülkeler örneğin dün Libya, bugün Suriye, Kuzey Kore yada ayakta olan Venezuela’ya olan kadar bir hassasiyet göremiyoruz.” eleştirisinde bulunan Arvanitis’eçıkar çatışması sebebiyle Türkiye’deki anti demokratik yönetime sonuç alıcı tepki gösterilmediği görüşüne katıldığını belirten Sideris, “Bu konuda haklısın. Tabi Avrupa Parlamentosu’nda Ekim 2016’da bir oylama yapmıştı. Burada özellikle Batı’lı ve Alman şirketleri ile Türk şirketlerinin işbirlikleri ve çıkarlarını da unutmamak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

 İLMİK BELGESELİ BUGÜN ATİNA’DA GÖSTERİLİYOR

Sunucu Arvaniti’nin “İlmik belgeseli’ni nerede izleyebilirim?” sorusu üzerine Sideris, İlmik’in 27 Mayıs (bugün) Atina’da “B-FEST 7” etkinlikleri kapsamında ‘Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda saat 19:45’te izlenebileceğini söyledi.

İlk defa Mart ayında Selanik Belgesel Festivali’nde gösterilen ve büyük beğeni toplayan İlmik belgeseli, Yunanistan turu kapsamında şimdiye kadar Girit, Selanik, İskeçe, Patra gibi şehirlerde izleyicinin beğenisine sunuldu.

İlmik’in dünya çapında 20 farklı film ve belgesel festivalinin resmi programına dahil edilmesi için başvuruda bulunduklarını anlatan Sideris, festivallerden bağımsız olarakönümüzdeki haftalarda Almanya, İngiltere, Brüksel, Kanada ve İsveç gibi ülkelerde gösterilmesine ilişkin talepler geldiğinide söyledi.

NEREDE?

Geçen ay Atina’da gösterilen İlmik, bugün yine B-FEST 7 etkinlikleri kapsamında, Atina’da “Pireos Caddesi 256” adresindeki ‘Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda gösterilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ücretsiz Wordpress Temaları