ABD’den Türkiye’ye ek gümrük vergisi yaptırımı

ABD’den Türkiye’ye ek gümrük vergisi yaptırımı

ABD Başkanı Donald Trump, attığı tweet ile, Türkiye’ye yönelik alüminyum ve çeliğe uygulanan ek gümrük vergisinin artırılmasına onay verdiğini duyurdu.

I have just authorized a doubling of Tariffs on Steel and Aluminum with respect to Turkey as their currency, the Turkish Lira, slides rapidly downward against our very strong Dollar! Aluminum will now be 20% and Steel 50%. Our relations with Turkey are not good at this time!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 10, 2018

Trump, “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye ile çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda %20, çelikte %50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil.” dedi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini iki katına çıkarma talimatı verdiğini Twitter’dan duyurmasının ardından, Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Duvar’ın aktardığına göre Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters, Trump’ın Amerikan Ticaret yasasının 232’inci maddesi uyarınca yönetimine gümrük vergilerini iki katına çıkarmak için hazırlık yapma talimatı verdiğini açıkladı.

Sözcü, gerekçenin ulusal güvenlik olduğunu söyledi. Walters, “232’inci maddeye dayalı vergiler, ihracat ürünleri ulusal güvenliğe zarar verme tehdidi oluşturan belirli ülkelere uygulanır. Ticaret veya başka meselelerle ilgili müzakerelerden bağımsızdır” dedi.

Türkiye, ABD’ye en çok çelik ihracatı yapan 6’ncı ülke konumunda. Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatı 2017 yılında 1,12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dolar/TL'den rekor: 6,87 Dolar/TL’den rekor: 6,87

DOLAR YÜKSELDİ

ABD ile Türkiye arasında çıkan papaz Andrew Brunson krizi ve bunu takip eden ekonomik yaptırımların etkisiyle bu sabah saatlerinde 6.23’e ulaşan dolar kuru 6,87 TL ve euro da 7,77 TL olurken, sterlin de 8,49 TL ile rekor kırdı.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/abd-den-turkiye-ye-ek-gumruk-vergisi-yaptirimi-226664.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ABD lira türkiye

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ücretsiz Wordpress Temaları